Słabość polskiego prawa podatkowego

[browser-shot url=”http://ibspolska.pl/” width=”300″]

Jak podaje IBS Polska, większość przedsiębiorców uważa, iż nasz polski system podatkowy jest niestabilny, a co gorsza kompletnie niezrozumiały i niejednoznaczny. Zdaniem biznesmenów jednym z podstawowych celów ustawodawcy powinno być stworzenie takiego systemu przepisów prawa, który umożliwiłby jak największy rozwój polskiego przedsiębiorstwa. Zamiast jednak to ułatwić robi się wszystko, aby to utrudnić.

W ostatnim czasie polscy pracodawcy sporządzili raport w którym zawarto podstawowe i najważniejsze problemy związane z polskim systemem podatkowym. Okazuje się, że polski system jest trudny i skomplikowany. Polscy przedsiębiorcy poświęcają wiele czasu i środków finansowych na otrzymanie odpowiedniej interpretacji prawa. Jednak najgorsze jest to, że w związku z szybko zmieniającymi się przepisami polskiego prawa, nie możemy mieć gwarancji, iż otrzymana interpretacja jest w dalszym ciągu słuszna. Zdecydowanie utrudnia to i spowalnia pracę przedsiębiorstwa. Ponadto uniemożliwia się wywarcie bezpośredniego wpływu przedsiębiorców na proces legislacyjny. Ustawodawca twierdzi, że biznesmeni maja prawo do konsultacji i udziału w tworzeniu prawa, jednak gdy dochodzi do procesu, okazuje się, że mało któremu przedsiębiorcy udaje się zaprezentować swoje stanowisko.

Polscy przedsiębiorcy oczekują jasnego określenia procedur administracyjych. Bowiem okazuje się, iż większość przeprowadzanych kontroli nie ma konkretnego uzasadnienia. Ponadto karygodnym należy nazwać zachowanie urzędników, którzy doszukując się błahostek nie zajmują się poważnymi uchybieniami. Statystyki są przerażające. Z badań prowadzonych w ramach tworzonego raportu wynika, iż na jednego pracownika w danej firmie przypada półtorej godziny tygodniowo, na załatwianie spraw podatkowych. Im mniejsze przedsiębiorstwo tym liczba godzin staje się coraz większa.

Podsumowując należy wskazać, iż polscy przedsiębiorcy są od siebie odizolowani i skierowani na osiąganie sukcesów i zysków we własnej firmie. Jednak na polskim rynku biznesowym ważne stają się konsultacje oraz wymiana spostrzeżeń i doświadczeń. Trzeba być otwartym na innych, a to zaowocuje przezwyciężeniem wszelkich problemów w branży. W sytuacjach ożywionej współpracy nawet walka o lepsze prawo i lepszy system podatkowy stałaby się dużo łatwiejsza.

Szczegółowe informacje są tu.

Źródło:http://ibspolska.pl/biznes-wciaz-narzeka-na-polskie-prawo-podatkowe.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments