Rekordowe zadłużenie Polaków

[browser-shot url=”http://www.aif.com.pl” width=”300″]

Poziom zadłużenia Polaków sięgnął już 40, 89miliardów złotych. Jest to od 7 lat najwyższy wynik. Wyraźny wzrost nie tylko jest zauważalny z roku na rok, lecz zgodnie z badaniami, dług Polaków zwiększa się drastycznie z miesiąca na miesiąc. W ostatnim kwartale wartość długu wzrosła o 1,07%. Z końcem czerwca br. liczba dłużników wynosiła ponad 2 320 000. WSTĘP

Zwróćmy uwagę na statystyki. W ciągu dwóch ostatnich lat zadłużenie wzrosło łącznie o 13,34%, co daje wzrost o 4,81 miliarda złotych. Większość przeterminowanych wpłat to kwoty poniżej 5 tysięcy złotych. Wzrost takich zadłużeń szacuje się na 1%. Z badań ostatniego kwartału wynika, że liczba dłużników zmniejszyła się o ponad 13 tysięcy. To niewielki odsetek, jednak takie zjawisko dobrze wróży na przyszłość. Najwyższy poziom zadłużenia bez zmian utrzymuje się na terenach Śląska. Mieszkańcy tego rejonu zalegają na łączną kwotę 7,8 miliarda złotych. Stanowi to 1/5 ogólnego krajowego zadłużenia. Osoby zalegające z płatnościami to w większości mieszkańcy Polski zachodniej. Natomiast osoba o największym zadłużeniu w kraju mieszka w województwie mazowieckim, a jej nieustannie rosnący dług wynosi 113 miliardów złotych.

Bardzo ciężko jest uwierzyć, że w państwie w którym nieustannie słyszy się o gospodarczym wzroście i o ogólnej poprawie sytuacji gospodarczej, mamy do czynienia z rekordowym zadłużeniem obywateli. Oznacza to mniej więcej tyle, że ożywienie gospodarcze nie znalazło przełożenia na nastroje konsumenckie oraz zasobność portfela przeciętnego Polaka. Dalszy wzrost gospodarczy musi w końcu zaowocować. Dlatego miejmy nadzieję, że Polacy będą coraz więcej zarabiać i jak najszybciej spłacą swoje zadłużenia.

Więcej danych jest tu.

Źródło:http://www.aif.com.pl/aktualnosci/aktualnosci/analizy_aif_sytuacja_gospodarcza_lepsza_ale_zadluzenie_nie_znika

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments