Polska w ogonie Europy pod względem terminowości płacenia faktur

[browser-shot url=”http://europa.eu/index_pl.htm” width=”300″]

Jak wynika z danych wywiadowni Bisnode, która przeanalizowała sytuację w piętnastu krajach Europy, Polska znajduje się w ogonie europejskich statystyk pod względem terminowości płacenia faktur przez przedsiębiorców.

W 2013 roku tylko co trzecią fakturę zapłacono w terminie, czyli aż 69,5% faktur zostało w Polsce zapłaconych z opóźnieniem. Tylko Wielka Brytania i Portugalia zanotowały gorszy wynik. Firmy, które cechują się największa dyscypliną działają w Danii – aż 87% faktur płaconych jest w terminie, a tylko 12,2% z opóźnieniem do 30 dni. Polska oraz Portugalia są państwami, w których najwięcej płatności jest regulowanych z opóźnieniami o nawet 90 dni. Procentowy wynik tych opóźnień w Polsce to 10,8%, w Portugali 12,8%. Problemy z płatnościami są niezależne od wielkości firmy. W 2013 roku regulowało je w terminie 30,3% mikro firm, 30% małych, 32,6 % średnich oraz 31,6 % dużych.

Jako główną przyczynę opóźnień w płatnościach firmy wskazują nierzetelność własnych kontrahentów, którzy również nie płacą na czas.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments