Koszty windykacji skierowane na dłużnika

[browser-shot url=”http://www.windykacja.pl” width=”300″]

W ubiegłym roku zostały wprowadzone zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Dzięki tej nowelizacji przedsiębiorcom łatwiej jest zmobilizować swoich kontrahentów do terminowego regulowania zobowiązań.

Zgodnie z nowymi przepisami wierzyciel ma pełne prawo by obciążyć dłużnika kosztami windykacji bez jego zgody. Z punktu widzenia wierzyciela warto wiedzieć, że przysługuje mu ze strony dłużnika rekompensata za koszty odzyskiwania należności. Rekompensata o której mowa to równowartość 40 euro przeliczonych na złote według ostatniego średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego roboczego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

Krótko rzecz ujmując, jeżeli dany przedsiębiorca na podstawie umowy handlowej (warunek transakcji handlowej) wyświadczył pewną usługę bądź też dostarczył towar swojemu kontrahentowi a nie otrzymał za to należnej zapłaty, może bez uprzedzenia obciążyć kontrahenta opłatą o której mowa powyżej. Wartość przysługującego roszczenia nie ma tutaj znaczenia.

Szczegółowe informacje są tu.

Źródło:http://www.windykacja.pl/wiadomosci,wierzyciel-moze-obciazyc-dluznika-kosztami-windykacji-bez-jego-zgody.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
2 lat temu

Witam. Grozi mi komornik? jakie będę musiał ponieść koszty windykacji? Proszę o pomoc!