Wyjście z zadłużenia w 5 krokach – skorzystaj z podpowiedzi

Spirala zadłużenia staje się coraz to powszechniejszym zjawiskiem. Warto, więc robić wszystko, ażeby się od niej ustrzec. W niektórych przypadkach jednak następuje nagła choroba, wypadek, czy chociażby bardzo często dziś spotykana utrata pracy, przez co nie zawsze jest się w stanie podołać spłacie zobowiązań. Aby dokonać terminowej spłaty pożyczek oraz kredytów zaciągane są kolejne, a to z kolei powoduje następne długi. Jedynym możliwym owocnym rozwiązaniem staje się oddłużenie. Aby tego dokonać, należy kierować się pięcioma, bardzo prostymi zasadami.

I. Nie zwlekaj

W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów problemów ze spłatą zobowiązania należy szukać możliwie najlepszego rozwiązania. Pamiętać należy, że zwlekanie powoduje to, że człowiek cały czas oszukuje się, że panuje nad sytuacją i może z niej łatwo wyjść. Dłużnicy wówczas twierdzą również, że inni byli w gorszej sytuacji i jakoś sobie poradzili, więc i im się uda. To jednak nie skróci czasu poszukiwania instytucji, która służyłaby pomocą.

Co więcej im później, tym dłużnik może oczekiwać gorszych warunków na przykład kredytów konsolidacyjnych. Ponadto, nie warto bać się wierzyciela. Nie rzadko właśnie u niego można otrzymać najlepsze wsparcie.

II. Trafny plan oszczędzania

Oddłużenie nie może odbyć się bez oszczędzania. Nie ma nic gorszego niż wydawania większej ilości gotówki, aniżeli się ją posiada. Pogłębia to jedynie zadłużenie oraz wpędza dłużnika w większy problem. Aby zapanować nad budżetem domowym, warto planować oszczędności oraz notować wszelkie wydatki. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie analizowanie listy.

Bardzo ważne jest to, by systematycznie odkładać określoną kwotę pieniędzy. Początkowo mogą to byś małe sumy, niemniej jednak następnie mogą już być bardziej pokaźne. Nie można wówczas dopuścić się pominięcia jednego z termin odłożenia gotówki, czy też w jakikolwiek inny sposób oszukać. Przyniesie to odwrotny skutek, aniżeli był przewidziany. Dla osób mało zdyscyplinowanych, warto postarać się o porcelanową świnkę skarbonkę, której rozbicie jest bardzo ciężkie.

III. Profesjonalne porady ekspertów

Około 90 procent sukcesu w samym oddłużaniu to nastawienie dłużnika. Z kolei reszta to wiedza finansowa. Faktem jest, że istnieje wiele książek, poradników, czy nawet artykułów, które mają pomóc w wyjściu z zadłużeń. Dostępne one są zarówno w formie papierowej, jak i internetowej. To jednak nie znaczy, że każdy przy ich pomocy może poradzić sobie z zadłużeniami.

W sytuacjach, w których nadal nie jest się świadom co należy zrobić, warto zgłosić się do specjalnych firm oddłużeniowych. Profesjonalni eksperci zajmą się każdym rodzajem sytuacji związanej z finansami. Ich doświadczenie z kolei pozwala na zachowanie bezpieczeństwa i faktyczną pomoc dłużnikowi. Bardzo ważne jest, więc to by nie wstydzić się skorzystać z ich usług, ponieważ po to właśnie są stworzone.

IV. Negocjacje kluczem do sukcesu

Bardzo ważne jest to, żeby nie unikać jakichkolwiek kontaktów z bankiem oraz innymi wierzycielami. Warto odpowiadać na monity, jak i telefony. W przypadku pojawienia się kłopotów finansowych należy bezzwłocznie zgłosić to w banku oraz u innych wierzycieli. Oddłużenie wówczas może wiązać się chociażby ze zmniejszenie wysokości comiesięcznych rat. Bardzo często spotyka się też ogólne wydłużenie terminu spłacania zobowiązania.

Ponadto w przypadku kredytów można zmienić go na innych. Nie rzadko odbywa się to w innym banku. Bardzo ważne jednak jest zachowanie opanowania oraz wykazać się zdolnościami do negocjacji. W jej przypadku nie jest ważne to, czy kredyt jest hipoteczny, czy gotówkowy. Co więcej, w przypadku braku kompetencji w negocjacjach, można skorzystać z usług firm, które się specjalizują w tej dziedzinie. To z pewnością inwestycja w lepszą przyszłość finansową.

V. Rozmawiaj z rodziną i bliskimi

Nie ma reguły na relacje panujące w rodzinach. Jednak powinny być oparte na zaufaniu, szacunku oraz wsparciu. Te ostatnie jest niebywale potrzebne w sytuacjach trudnych, również związanych z finansami. Warto, więc zadbać o to, by nie doszło do poróżnień. Wsparcie i ostoja u bliskich może dłużnika zmotywować bardziej niż jakakolwiek inna ingerencja firm, czy wierzycieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top