Jak uniknąć długów w spadku?

Mając na myśli spadek, najczęściej kojarzy się go z szybkim wzbogaceniem się, dzięki starym obrazom, cennymi papierami, czy mieszkaniami i domami. Nie rzadko jednak zdarza się, że zamiast ogromnych pieniędzy dostaje się wysokie długi. Dziedziczenie polega na przejęciu dóbr majątkowych, ale również wszelkich długów. Warto, więc wiedzieć jak się ustrzec przed ich przejęciem.

Na temat spadków należy wiedzieć z pewnością to, że nabywa się je już w chwili śmierci bliskiej osoby. Może się to odbyć na mocy testamentu, ale również w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego o dziedziczeniu ustawowym. Mimo to, prawo zostawia nabywcy czas do tak zwanego namysłu. Jednak ten czas nie jest dłużny niż sześć miesięcy. Wówczas spadkobierca musi podjąć decyzję przyjęcia, bądź odrzucenia spadku.

Istnieje również inna możliwość. Jest nią przyjęcie spadku, lecz z ograniczeniem odpowiedzialności za spadkowe długi. Opcja ta nazywana jest przejęciem z dobrodziejstwem inwentarza. W ten czas odpowiedzialność za długi ogranicza się wyłącznie do wysokości wartości danego spadku. Odwrotnie jest w prostym spadku – spadkobierca odpowiada za długi całym majątkiem. W przypadku odrzucenia spadku, przechodzi on na dalszych spadkobierców. Te również mają możliwość odrzucenia spadku.

Zdając sobie sprawę z wysokości zadłużenia, można zrzec się spadku we wcześniejszym momencie. Wbrew pozorom może do tego dojść jeszcze za życia określonego spadkodawcy. Wówczas należy zawszeć umowę zrzeczenia się dziedziczenia. Dokument ten ma formę aktu notarialnego. Dane zrzeczenie obejmuje także dzieci spadkobiercy. Jednak należy przeanalizować warunki umowy, gdyż niekiedy zapis ten jest pomijany.

Warto pamiętać o takich rzeczach, a tym samym troszczyć się o dobro własnej rodziny. Chodzi tutaj o spadki nie tylko po rodzicach, ale również dalszej rodzinie. W przypadku długu chociażby po rodzeństwie dziadka zostanie odrzucony, może on dojść nawet do dalszej rodziny. W przypadku niewiedzy względem spadku, półroczny termin na decyzję rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy spadkobierca otrzymuje wiadomość o spadku. Bardzo ważne jednak jest wówczas udowodnienie, że wcześniej się nie wiedziało nic o danym zajściu.

Odsetki naliczane są niezmienne, również po śmierci dłużnika. Warto więc zatroszczyć się o kontakt z wierzycielem, który nie rzadko zgadza się na umorzenie części zadłużenia, bądź też dokonania rozłożenia na niskie raty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ann
2 miesięcy temu

Jak uniknąć długów w spadku?

Dzięki nam unikniesz długów
4 miesięcy temu

Zapewnij swoim bliskim spokój i bezpieczeństwo finansowe, planując dziedziczenie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Skonsultuj się z notariuszem w celu uniknięcia długów w spadku.

przemek
10 miesięcy temu

Jakie są sposoby uniknięcia zadłużenia przy dziedziczeniu?

Marta
1 rok temu

1. Czy można uniknąć długów w spadku?
2. Jakie kroki można podjąć, aby uniknąć zadłużenia w przypadku dziedziczenia?
3. Jak zminimalizować potencjalne długi w przypadku spadku?
4. Czy istnieją strategie, które można zastosować, aby uniknąć długów po śmierci bliskiej osoby?
5. Jakie są najlepsze praktyki, które pomogą uniknąć zadłużenia po dziedziczeniu?
6. Czy istnieją pewne dokumenty lub umowy, które można sporządzić, aby uniknąć zadłużenia w spadku?
7. Czy dziedziczenie długu jest konieczne? Czy można coś zrobić, aby tego uniknąć?
8. Jak skonsultować się z profesjonalistą, aby uniknąć długów w przypadku spadku?