Windykacja mandatów straży miejskiej – czy można jej uniknąć?

Otrzymałeś mandat od straży miejskiej i go nie spłaciłeś? Sprawdź co Ci grozi. Windykacja mandatów komunikacyjnych. Kara za niezapłacenie mandatu. Odzyskiwanie długów przez miasto. Kto otrzyma mandat od straży miejskiej? Odsetki za niespłacenie kary za przekroczenie prędkości i przejście na czerwonym świetle.

Zdanie egzaminu na prawo jazdy wbrew pozorom nie jest czynnością prostą. Dotyczy to tym bardziej aktualnych czasów, gdzie wprowadzono zdecydowanie zwiększoną ilość pytań. Również jazda w terenie stała się bardziej wymagająca, aniżeli było to zazwyczaj. Wprowadzając te przepisy, władze chciały zmniejszyć ilość mandatów oraz wypadków spowodowanych przez niedoświadczonych, niedouczonych kierowców. Jak się okazuje ilość wypadków wciąż jest bardzo wysoka. Co więcej nieustannie wzrasta liczba mandatów. Mowa tutaj przede wszystkim o przekroczeniu prędkości jazdy, wymuszaniu pierwszeństwa, czy złym parowaniu.

W przypadku naruszenia przepisów drogowych straż miejska ma całkowite prawo do wystawienia mandatu. Czy to tylko dotyczy kierowców? Otóż należy pamiętać, że to się tyczy również rowerzystów, czy pieszych. Nieodpowiednie oznakowanie roweru, czy przejście na czerwonym świetle to zaledwie zalążek możliwości wystawienia dokumentu do zapłaty. Samo przyjęcie go wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty w ciągu siedmiu kolejnych dni. W przypadku nie wykonania polecenia, nakazu, sprawa zostaje przekazana do windykacji. Co ciekawe, nie jest to zależne od wysokości mandatu. Każdy jest zmuszony do uregulowania należności.

Tak jak w przypadku finansów prywatnych, tak i w przypadku mandatów od straży miejskiej, sprawą zajmuje się windykacja. Oczywiście musi to być poparte odpowiednimi przepisami prawa, które wydaje sąd. Większe komisariaty czynność tę wykonują niemalże od ręki. Samych mandatów jest tam bardzo dużo, w związku z czym posiadają do tego wiele organów. W tym przypadku również dochodzi do egzekucji z majątku dłużnika. Może dojść do zajęcia części pensji osoby posiadającej mandat. Jest to najczęściej wykorzystywany sposób windykacji. Niemniej jednak dochodzi także do przejęcia nadpłaty podatku, czy innych pieniężnych dóbr. Warto wiedzieć jednak, że dłużnikowi musi pozostać określona suma pieniędzy, na to, by spokojnie przeżyć do kolejnego wynagrodzenia.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments