W jaki sposób obronić się przed komornikiem?

Obrona przed komornikiem bywa konieczna przede wszystkim wtedy, kiedy zalega się z zapłatą za różnego rodzaju zobowiązania. Jaki jest jej cel? Głównie chodzi tutaj o zachowanie całego majątku oraz nie wprowadzanie w życie bardzo radykalnych zmian. Mogą one powstać przez wszelkie działania mające na celu windykację należności oraz dalszą egzekucję komorniczą. Warto jest więc przygotować się i zareagować tak, by nie zostać z niczym.

Mimo, że możliwe jest chociażby częściowe obronienie się od komornika, to należy pamiętać, że wierzytelności – wszelkie należności i długi należy spłacać. Nie dość, że jest to działanie pożądane społecznie, to mówią o tym przepisy prawa. Innymi słowy regulacja zobowiązań jest koniecznością. Aby doszło do obrony przed komornikiem musi zaistnieć przekonanie, że dłużnik wie, że długi należy spłacać.

Przesłanką do tego mogą być na przykład chwilowe problemy dłużnika ze znalezieniem określonej kwoty pieniędzy z powodu nagłych kłopotów finansowych. Nikt nie jest w stanie pozbawić dłużnika wszystkich pieniędzy i całego majątku, jaki posiada, gdyż musi on mieć chociażby minimalne środki na egzystencję.

Prawne formy obrony dłużnika przed komornikiem sprowadzają się tak naprawdę do umiejętnego wykorzystania przepisów prawa. Dotyczy to na przykład: art. 767 k.p.c., gdzie mowa o skargach na czynności komornika, art. 799 k.p.c. mówiący o niemożności stosowania nadmiernie uciążliwej kary względem dłużnika oraz art. 829-839 k.p.c., gdzie mowa o ograniczeniu egzekucji.

Warto również zastosować negocjację podczas rozmów z komornikiem. Faktem jest, że ma on wytyczone cele i zadania jakie po kolei musi wykonywać, niemniej jednak zdarzają się możliwe do uczynienia wyjątki i odstępstwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Obroń się przed komornikiem
9 dni temu

Oferujemy profesjonalne doradztwo i wsparcie w sprawach związanych z windykacją i komornikiem. Skutecznie pomożemy Ci obronić swoje prawa i znaleźć rozwiązanie korzystne dla Ciebie. Skontaktuj się z nami już dziś!

Kajetannn
2 lat temu

Witam
Skąd mam wiedzieć, że dana firma udziela pożyczek dla osób z komornikiem? Czy każda firma posiada takie informacje w swojej ofercie, więc wystarczy, że przeczytamy, czy dopiero po wysłaniu wniosku dowiemy się, czy przyznają nam wsparcie? Muszę jakoś obronić się przed komornikiem, a nie chce wysyłać wielu wniosków pożyczkowych tylko od razu celować w firmę, która udziela pomocy osobom zadłużonym i z zajęciami komorniczymi. Pozdrawiam

rttt
2 lat temu

Witam. Potrzebuje natychmiastowej pożyczki na spłacenie komornika. Proszę o pilna pomoc, muszę jakoś obronić się i spłacić te zajęcia komornicze. Proszę o pilną pomoc!