Różnorodność danych w Biurach Informacji Kredytowych i Gospodarczych

Pozornie podobne i niejako zamienne terminy: „informacja kredytowa” oraz „informacja gospodarcza” w rzeczywistości dotyczą odmiennych sytuacji. Również w ustawach nie są traktowane jako wyrazy bliskoznaczne, a wręcz diametralnie odmienne. Błędne ich definiowanie, a wręcz nierozróżnianie może prowadzić do wielu nieścisłości i nieporozumień.

Główną różnicą pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej, a Biurami Informacji Gospodarczej są regulacje prawne. BIK podlega prawu bankowemu, z kolei BIG ustawie dotyczącej udostępniania informacji gospodarczych i wymiany danych gospodarczych.

Warto również pamiętać, że na BIG składają się aż trzy biura informacji gospodarczej:
• BIG InfoMonitor S.A.;
• Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.;
• Krajowy Rejestr Dłużników – Biuro Informacji Gospodarcze S.A.

Przekazywanie i korzystanie z informacji

W prawie bankowym od zawsze istniał zapis upoważniający instytucje bankowe do wymiany danych objętych tajemnicą bankową. Niemniej jednak jej celem jest ustalenie zdolności kredytowej danego potencjalnego klienta. Jako, że banki kredytują zainteresowanych z depozytów, ich ochrona jest wskazana, a wręcz konieczna.

Dane te przekazywać mogą banki, ale i instytucje, które ustawowo są upoważnione. Zalicza się do nich między innymi Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe.

W przypadku Biur Informacji Gospodarczych, informacje mogą przekazywać między innymi: zakłady ubezpieczeń, operatorzy telekomunikacji i telewizji, banki, SKOKi, czy chociażby osoby fizyczne, czy gminy.

Najczęstszym odbiorcom informacji zawartych w BIK są banki oraz SKOKi. Z kolei w przypadku BIG, po dane te sięgają przedsiębiorstwa, ale i konsumenci, czy pozostałe instytucje, które zawarły umowę z jednym z Biur Informacji Gospodarczej.

Zastosowanie biur informacji

Celowość powstania Biura Informacji Kredytowej wiąże się z usprawnieniem, ale i obniżeniem kosztów związanych z całym procesem wymiany niezbędnych informacji. Jeszcze przed powstaniem BIK, wymiany danych musiano dokonywać bezpośrednio.

Biura Informacji Gospodarczej za cel stawiają sobie niejako dyscyplinowanie i motywowanie dłużników. Jego stworzenie ma usprawniać terminowe płatności, ale i procesy windykacyjne. W ich przypadku, mowa przede wszystkim o zaległych zobowiązaniach, których spłata zalega na co najmniej sześćdziesiąt dni. Co więcej, informacje te wierzyciel może przekazać do BIG wyłącznie po wcześniejszym poinformowaniu o tym zamiarze dłużnika.

Działalność Biura Informacji Kredytowej skupia się na gromadzeniu, ale i udostępnianiu zarówno bankom, jak i Skokom danych składających się na historię kredytową potencjalnych klientów. Co więcej w informacjach tych zawarte jest również składanie wniosków kredytowych, wszelkie zawierane umowy oraz szczegółowej ich realizacji.

Istotny jest fakt, że w bazach Biura Informacji Kredytowej, zawierane są zarówno negatywne informacje, związane z opóźnieniami, czy windykacją, ale i pozytywne, będące terminowymi spłatami. To co różni je od Biur Informacji Gospodarczej, to fakt, iż nie zawierają jak dotąd informacji dotyczących pozabankowych zobowiązań.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Co powinieneś wiedzieć o BIK i BIG!
5 miesięcy temu

Jesteśmy specjalistyczną firmą zajmującą się gromadzeniem, analizą i udostępnianiem danych w Biurach Informacji Kredytowych i Gospodarczych. Nasza oferta skierowana jest do osób i instytucji zainteresowanych dostępem do szerokiej gamy informacji z zakresu historii kredytowej, płynności finansowej oraz wiarygodności gospodarczej.

Dzięki bogatej i różnorodnej bazie danych, jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom precyzyjne i aktualne informacje na temat potencjalnych partnerów biznesowych, klientów indywidualnych, a także potencjalnych pracowników. Nasza oferta obejmuje m.in. raporty kredytowe, raporty gospodarcze, informacje o zadłużeniach, historii spłat oraz wszelkie inne istotne dane związane z oceną ryzyka kredytowego czy wiarygodności firmy.

Ponadto, nasze usługi są w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych i informacji finansowych. Gwarantujemy pełną poufność oraz bezpieczeństwo przetwarzania danych naszych klientów.

Wierzymy, że nasze doświadczenie, profesjonalizm i precyzja pozwolą Państwu podjąć najlepsze decyzje biznesowe oraz minimalizować ryzyko strat finansowych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i dołączenia do grona zadowolonych klientów, którym udało się osiągnąć sukces dzięki odpowiednim informacjom o swoich partnerach i klientach.

mateusz
6 miesięcy temu

Czy ktoś moze mi udzielić informacji, jakie dane przechowywane są w Biurach Informacji Kredytowej i Gospodarczej?

Kejrrta
2 lat temu

Jak wyczyścić BIK?

Anatol4445
5 lat temu

Czasami wydaje mi się, że niektórzy ludzie plotą na forach takie głupoty, tylko po to żeby coś gadać. Ludzie opanujcie się! Świat nie jest czarno-biały.