Obrona dłużnika przed zajęciem majątku

Każdemu dłużnikowi przysługuje prawo do obrony swojego majątku przed wierzycielem. Aby to zrobić musi on wystosować odpowiednie pismo przeciegzekucyjne, bądź tez dążyć do pozbawienia tytułu wykonawczego mocy przynajmniej w części. Dlatego tez niezbędne jest wstąpienie na drogę sądową i zawarcie w pozwie informacje będące zaprzeczeniem zdarzeń, które mogły przyczynić się do powstania klauzuli wykonalności.

Także temat tytułów egzekucyjnych może zostać podważony. Chodzi o takie dokumenty jak chociażby ugoda sądowa. Jest to możliwe dzięki temu, ze nie jest on wyrokiem, a co za tym idzie powaga rzeczy osądzonej nie dotyczy go. Dłużnik może zakwestionować treść takich tytułów egzekucyjnych, jak: akt notarialny, ugoda sądowa, ugoda sądowa zawarta przed sądem polubownym i bankowy tytuł egzekucyjny, ponieważ nie są one wyrokami i nie chroni ich tzw. powaga rzeczy osądzonej.

Bardzo istotną kwestią przy wnoszeniu powództwa przeciwegzekucyjnego, jest to że dłużnik musi przedstawić zarzuty merytoryczne przeciw egzekucji. W przeciwieństwie do zażalenia, gdzie należy przytoczyć już formalne błędy, których dopuścił się sąd. Dłużnik może wykorzystać to, że zobowiązanie zostało rozłożone na raty, wygasło, bądź tez przedawniło się, a mimo tego postępuje proces egzekucyjny. Należy pamiętać, że w powództwie przeciwegzekucyjnym pogorszona sytuacja materialna, zaistniała w czasie po wydaniu tytułu egzekucyjnego, nie może być przyczyną złożenia wniosku.

Poza dłużnikiem, również jego współmałżonek, może skutecznie walczyć z egzekucją. Bardzo istotną rolę w tym przypadku spełnia klauzula mówiąca o ograniczeniu odpowiedzialności małżonka, w stosunku do wspólnoty majątkowej. Ażeby złożyć wniosek przeciwkoegzekucyjny, małżonek osoby zalegającej z należnościami, musi wykazać, wierzycielowi owo świadczenie się nie należy. Jest to możliwe w związku z tym, że sąd nie przeprowadził rozeznania kiedy doszło do powstania wierzytelności, a także i czy za owa wierzytelność oboje małżonków odpowiada wspólnym majątkiem. Co więcej współmałżonek może wystąpić nawet o wyłączenie jego odpowiedzialności majątkowej w całości, lub też częściowo. Jest to wynikiem małżeńskiej umowy majątkowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marcionolu
1 miesiąc temu

Jakie kroki może podjąć dłużnik w celu obrony przed zajęciem majątku?

Udzielimy pomocy każdemu zadłużonemu
5 miesięcy temu

Zapewniamy profesjonalną i skuteczną obronę przed zajęciem majątku w przypadku dłużnika. Nasz doświadczony zespół prawników i doradców prawnych jest gotowy, aby pomóc Ci w ochronie Twojego majątku. Zapewniamy kompleksowe wsparcie, analizę sytuacji prawnej oraz opracowanie skutecznej strategii obrony. Nie czekaj, skontaktuj się z nami już teraz i zabezpiecz swoje interesy.