Przygotowując wniosek dotyczący wszczęcia egzekucji, wierzyciel jest zobowiązany do wyznaczenia części majątku, z jakiej komornik ma ją przeprowadzić. Egzekucja może dotyczyć środków na koncie bankowy, lub też wynagrodzenia, a także ruchomości.
Jednakże najskuteczniej wyegzekwować zadłużenie z rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego, renty, lub tez wynagrodzenia za pracę. Z uwagi na fakt, że wiele osób nie posiada stałych dochodów, ani tez nieruchomości, coraz więcej wniosków o egzekucje dotyczy ruchomości dłużnika (np. samochodu, sprzętu RTV i AGD).
Oczywiście komornikowi nie ma możliwości zajęcia wszystkich dostępnych przedmiotów tego typu, gdyż niektóre z nich są chronione przepisami procedury cywilnej. Nawet gdyby sam dłużnik wyraził chęć ich oddania, poddanie ich egzekucji komorniczej nie będzie możliwe. Przedmiotami zaliczanymi to tej grupy są nieodzowne do codziennego życia sprzęty domowe, odzież, pościel, a także bielizna. Natomiast ruchomości takie jak nowoczesne: telewizory, meble, sprzęty kuchenne, mogą już zostać uznane za prestiżowe i zająć je w ramach egzekucji.
Należy jednak pamiętać o tym, że każdy komornik ocenia przedmioty indywidualnie. Egzekucją nie może być objęta żywność, a także zapas opału na czas jednego miesiąca, a także wszelkiego rodzaju narzędzia i sprzęty nieodzowne do pracy zarobkowej. Komornik nie może także zająć niektórych zwierząt gospodarskich, oraz wszystkiego co jest niezbędne do ich hodowli.
W przypadku osób zatrudnionych na stałe, komornik może podjąć egzekucją tylko część dochodów, natomiast w gdy dłużnik nie otrzymuje stałego wynagrodzenia, komornik jest zobowiązany do pozostawiania mu wystarczającej kwoty pieniędzy, tak aby wraz z rodziną mógł utrzymać się przez okres 14 dni.
Egzekucji nie podlegają także pieniądze otrzymane z tytułu śmierci bliskiej osoby w formie zapomogi, ubezpieczenia na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem, lub też zaopatrzenie jednorazowe.
Spod egzekucji wykluczone są również przybory i książki do nauki, odznaczenia, przedmioty kultu religijnego, oraz inne przedmioty stanowiące wielką wartość dla dłużnika, która jest znacznie wyższa, niż kwota pieniężna jaką można otrzymać po sprzedaży.
1. W jakich sytuacjach komornik może zająć nasze mienie?
2. Jakie przedmioty lub majątek mogą zostać zajęte przez komornika?
3. Kiedy komornik może dokonać zajęcia wynagrodzenia lub emerytury?
4. Jakie kroki podejmuje komornik w przypadku zaległości związanych z alimentami?
5. Czy komornik może zajść do naszego miejsca pracy lub mieszkania?
6. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące tego, co komornik może zająć?
7. Jakie są konsekwencje unikania płatności lub ignorowania pism i wezwań komorniczych?
8. Czy komornik może przymusowo sprzedać nasze mienie?
9. W jaki sposób komornik chroni nasze prawa i interesy w procesie windykacji?
10. Jak uniknąć zajęcia mienia przez komornika?