Co może zająć nam komornik?

Przygotowując wniosek dotyczący wszczęcia egzekucji, wierzyciel jest zobowiązany do wyznaczenia części majątku, z jakiej komornik ma ją przeprowadzić. Egzekucja może dotyczyć środków na koncie bankowy, lub też wynagrodzenia, a także ruchomości.

Jednakże najskuteczniej wyegzekwować zadłużenie z rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego, renty, lub tez wynagrodzenia za pracę. Z uwagi na fakt, że wiele osób nie posiada stałych dochodów, ani tez nieruchomości, coraz więcej wniosków o egzekucje dotyczy ruchomości dłużnika (np. samochodu, sprzętu RTV i AGD).

Oczywiście komornikowi nie ma możliwości zajęcia wszystkich dostępnych przedmiotów tego typu, gdyż niektóre z nich są chronione przepisami procedury cywilnej. Nawet gdyby sam dłużnik wyraził chęć ich oddania, poddanie ich egzekucji komorniczej nie będzie możliwe. Przedmiotami zaliczanymi to tej grupy są nieodzowne do codziennego życia sprzęty domowe, odzież, pościel, a także bielizna. Natomiast ruchomości takie jak nowoczesne: telewizory, meble, sprzęty kuchenne, mogą już zostać uznane za prestiżowe i zająć je w ramach egzekucji.

Należy jednak pamiętać o tym, że każdy komornik ocenia przedmioty indywidualnie. Egzekucją nie może być objęta żywność, a także zapas opału na czas jednego miesiąca, a także wszelkiego rodzaju narzędzia i sprzęty nieodzowne do pracy zarobkowej. Komornik nie może także zająć niektórych zwierząt gospodarskich, oraz wszystkiego co jest niezbędne do ich hodowli.

W przypadku osób zatrudnionych na stałe, komornik może podjąć egzekucją tylko część dochodów, natomiast w gdy dłużnik nie otrzymuje stałego wynagrodzenia, komornik jest zobowiązany do pozostawiania mu wystarczającej kwoty pieniędzy, tak aby wraz z rodziną mógł utrzymać się przez okres 14 dni.

Egzekucji nie podlegają także pieniądze otrzymane z tytułu śmierci bliskiej osoby w formie zapomogi, ubezpieczenia na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem, lub też zaopatrzenie jednorazowe.
Spod egzekucji wykluczone są również przybory i książki do nauki, odznaczenia, przedmioty kultu religijnego, oraz inne przedmioty stanowiące wielką wartość dla dłużnika, która jest znacznie wyższa, niż kwota pieniężna jaką można otrzymać po sprzedaży.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
g.p.p.
4 miesięcy temu

Witam. Czy u Państwa mogę otrzymać pożyczkę na spłacenie komornika?
Chce otrzymać 35 000 zł
Czekam na kontakt

Masz komornika? My Ci pomożemy!
4 miesięcy temu

Komornik jest osobą, która wykonuje określone czynności na podstawie orzeczeń sądowych, mających na celu egzekucję zobowiązań finansowych. W związku z tym, komornik może zająć różne przedmioty majątkowe dłużnika, aby spłacić jego długi.

Przede wszystkim komornik może zająć ruchomości, takie jak samochody, meble, sprzęt RTV, czy komputery. Jeżeli osoba dłużna posiada nieruchomości, komornik może też zająć je i wystawić na licytację w celu spłaty zobowiązań. Ponadto, komornik może zajmować także wynagrodzenie dłużnika, zarówno pracownika jak i emeryta lub rencisty, poprzez potrącenie części jego dochodu.

W przypadku przedsiębiorców komornik może zająć tzw. fundusz płac, czyli środki, które firma przeznacza na wypłacenie wynagrodzeń pracownikom. Może również zablokować rachunek bankowy dłużnika, co uniemożliwia mu dostęp do zgromadzonych środków.

Podsumowując, komornik ma szeroki zakres uprawnień, jeżeli chodzi o egzekucję długów. Może zająć różnorodne przedmioty majątkowe oraz zablokować rachunki, aby zaspokoić wierzytelności wierzyciela. Dlatego warto unikać zaległości finansowych, aby uniknąć takiego ryzyka.

Masz lub grozi Ci komornik? Masz pytania lub potrzebujesz pomocy? Odezwij się do nas już teraz!

filon1
9 miesięcy temu

1. W jakich sytuacjach komornik może zająć nasze mienie?
2. Jakie przedmioty lub majątek mogą zostać zajęte przez komornika?
3. Kiedy komornik może dokonać zajęcia wynagrodzenia lub emerytury?
4. Jakie kroki podejmuje komornik w przypadku zaległości związanych z alimentami?
5. Czy komornik może zajść do naszego miejsca pracy lub mieszkania?
6. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące tego, co komornik może zająć?
7. Jakie są konsekwencje unikania płatności lub ignorowania pism i wezwań komorniczych?
8. Czy komornik może przymusowo sprzedać nasze mienie?
9. W jaki sposób komornik chroni nasze prawa i interesy w procesie windykacji?
10. Jak uniknąć zajęcia mienia przez komornika?