Kto może zostać wpisany na czarną listę dłużników?

Dłużnikami mogą zostać zarówno osoby fizyczne jak i firmy nie spłacające swoich zobowiązań w terminie. Po taką procedurę sięgają przedsiębiorcy jak również konsumenci. Z badań wynika iż 40% dłużników spłaca swoje zobowiązania po wysłaniu wezwania do zapłaty, a 35 % po ich wpisaniu danych do Rejestru Dłużników BIG.

W prosty sposób można zamieścić dłużnika w rejestrze poprzez serwis www.big.pl. Aby informacje o dłużniku mogły zostać przekazane do BIG łączna kwota zobowiązań dłużnika, który jest konsumentem musi wynieść 200 złotych natomiast przedsiębiorcy co najmniej 500 złotych. Miesiąc wcześniej przed wpisaniem do rejestru należy wysłać do dłużnika listem poleconym lub dostarczyć osobiście wezwanie do zapłaty, które będzie zawierało ostrzeżenie o zamiarze przekazania jego danych do BIG, od terminu płatności musi upłynąć co
najmniej 60 dni.

Aby usunąć wpis z BIG należy w całości spłacić zadłużenie. Jeśli tak się nie stanie dług w BIG może być widoczny nawet przez najbliższe 10 lat, a taka osoba może mieć problemy na przykład w uzyskaniu kredytu, czy pożyczki, podczas zakupów na raty, zakupu telefonu, internetu, kablowej telewizji jak również ubiegania się o leasing.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments