Licytacja nieruchomości z powodu małego długu

Stosunkowo duża ilość osób, a ściślej mówiąc dłużników, uważa, że w przypadku niedużego długu komornik nie dokona licytacji ich nieruchomości. Przekonanie to jednak jest niesłuszne. Do licytacji nieruchomości danego dłużnika może dojść nawet, gdy dług równy jest niewielkiej kwocie, wręcz symbolicznej.

W polskim prawie należy kierować się zasadą, że wszelkie własne długi należy w pełni spłacać. Sam komornik nie może dokonać wyboru ze wskazanych sposobów egzekucji, które wskazuje wierzyciel. Głównym i tak naprawdę jedynym dysponentem egzekucyjnego postępowania jest sam wierzyciel. Z kolei komornik to wyłącznie organ egzekucyjny, który ma obowiązek dostosowywania się do poleceń wierzyciela. To przez niego wskazane egzekucje ma wykonywać, bez własnych ingerencji i zmian. Innymi słowy, jeśli wierzyciel wskaże na przykład egzekucję z wynagrodzenia za pracę, bądź na przykład nieruchomości lub rachunków bankowych, wówczas komornik bezwzględnie wykorzystuje te sposoby egzekucji.

Wierzyciel jednak musi pamiętać, że prowadzona egzekucja powinna być możliwie najmniej uciążliwa dla dłużnika. Wobec tego, wybierając sposoby egzekucji, należy wybrać taki doprowadzi do zaspokojenia wierzytelności, a nie doprowadzenia dłużnika do ruiny. Warto zatroszczyć się o to, by ten ostatni poniósł możliwie najniższe szkody, przy czym wierzyciel zaspokoił swoje należności.

Wspomniana zasada zawarta jest w Kodeksie Postępowania Cywilnego. Mimo to, na etapie postępowania nie rodzi po stornie dłużnika jakichkolwiek uprawnień. Czyli, niezależnie od posiadanego comiesięcznego wynagrodzenia, wierzyciel może skierować egzekucję między innymi na nieruchomość dłużnika. Te z kolei nie może temu zapobiec. W przypadku poniesionych szkód, może jednak dochodzić odszkodowania od wierzyciela. Niemniej jednak może to się odbyć tylko i wyłącznie w odrębnym postępowaniu sądowym.

Istnieje jeszcze przypadek, w którym część majątku dłużnika może zostać z powodzeniem wyłączona z toku egzekucji. Działanie to jest zasadne wówczas, kiedy reszta majątku z całą pewnością wystarczy na zaspokojenie należności wierzyciela. Dłużnik może w takiej sytuacji wystąpić ze stosownym wnioskiem wyłączenia części majątku. Mimo, że dość rzadko, jednak sytuacje takie zdarzają się. Warto zabezpieczyć w ten sposób chociażby część dorobku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kup nieruchomość poniżej ceny rynkowej!
1 dzień temu

Zapraszamy do licytacji nieruchomości z powodu niewielkiego długu. Doskonała okazja na zakup atrakcyjnej nieruchomości poniżej wartości rynkowej. Nie przegap tej szansy!

piotr
2 miesięcy temu

Czy chodzi Ci o informacje na temat licytacji nieruchomości z powodu małego długu? Czy chcesz wiedzieć, jakie są procedury w takiej sytuacji?

janko47
6 miesięcy temu

Dlaczego rozpoczyna się licytacja nieruchomości z powodu małego długu?

2207
10 miesięcy temu

1. Jaki jest powód licytacji nieruchomości związany z małym długiem?
2. Jakie są przyczyny, że mały dług skutkuje licytacją nieruchomości?
3. Czy istnieją inne możliwości rozwiązania małego długu niż licytacja nieruchomości?
4. Jakie są konsekwencje dla właściciela nieruchomości w przypadku licytacji z powodu małego długu?
5. Czy istnieje minimum długu, który musi zostać zgromadzony, aby przystąpić do licytacji nieruchomości?
6. Czy są jakieś warunki lub ograniczenia związane z licytacją nieruchomości z powodu małego długu?