Kiedy wierzyciel może wpisać dłużnika do BIG?

Nierzetelnego dłużnika z powodzeniem można wpisać do jednego z biur informacji gospodarczych. Stanowi to swojego rodzaju zabezpieczenie przed nieuczciwymi klientami. Wierzyciel w tym wypadku musi pamiętać o wcześniejszym poinformowaniu dłużnika o zamiarze dokonania niekorzystnego wpisu do BIG. Działanie to jest ostatnią szansą na uregulowanie należności.

Działania poparte prawem

Ustawa z 14 lutego 2003 roku dotycząca udostępniania informacji gospodarczych, nakłada na przedsiębiorcę prawny warunek, poinformowania dłużnika o zamiarze umieszczenia jego danych w Biurze Informacji Gospodarczych. Należy pamiętać o trzydziestodniowym wyprzedzeniu wpisania dłużnika do bazy, gdyż niedostosowanie się do przepisów prawa grożą poważną karą. Owe powiadomienie powinno zawierać wezwanie do zapłaty, ale i ostrzeżenie o zamiarze przekazania informacji o zaistniałej sytuacji do BIG.

Ponadto, należy pamiętać o odpowiednim sposobie wysłania danego zawiadomienia. Musi ono być nadane w formie listu poleconego. Zdarzają się przypadki, że dłużnik oszukuje, dzięki tej możliwości, przedsiębiorca ma dowód nadania listu, wobec czego spełnił wszelkie warunki zawarte w ustawie.

Jedną z konieczności, jest również wskazanie nazwy firmy, siedziby, a także adresu biura będącego adresatem. W większości przypadków przedsiębiorca nie musi samodzielnie sporządzać wezwania, gdyż biura informacji gospodarczych udostępniają gotowe dokumenty. Zawierają one stosowne klauzule oraz logo oficjalnego BIG.

Przedsiębiorca ma prawo zamieszczenia informacji o sytuacji niepłacenia przez dłużnika zobowiązania, w więcej niż jednym biurze informacji gospodarczych. Pamiętać przy tym musi, że koniecznością jest umieszczenie na wezwaniu wszystkich nazw biur. Wraz z minięciem trzydziestu dni, przedsiębiorca może umieścić dane do BIG.

Czerpanie informacji z BIG

Zasięgnięcie informacji o zainteresowanym kontrahencie wiąże się z poinformowaniem go o takowym zamiarze. Biura informacji gospodarczych nie zajmują się powiadamianiem dłużników o pobieranych raportach na jego temat.

W przypadku konsumentów, przedsiębiorca ma prawo wystąpienia z prośbą do BIG, niemniej jednak informacje otrzyma wyłącznie w przypadku uzyskania stosownego upoważnienia od danego konsumenta. Jego ważność obejmuje okres trzydziestu dni. Innymi słowy, bez aktualnego upoważnienia, przedsiębiorca nie może zaczerpnąć informacji o danym konsumencie.

Wszystkie biura informacji gospodarczych prowadzą specjalne historie, które zawierają dane dotyczące wszystkich zapytań. Nie tylko przedsiębiorca, ale i konsument maja prawo do sprawdzenia, kto sięgał po informacje o jego osobie. Co więcej, raz na sześć miesięcy, może wykonać tę czynność w pełni bezpłatnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Co musisz wiedzieć o BIG
1 miesiąc temu

Kiedy wierzyciel może wpisać dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej (BIG) zależy od przepisów prawa oraz umowy zawartej między wierzycielem a dłużnikiem. Zazwyczaj wierzyciel może wpisać dłużnika do BIG po spełnieniu określonych warunków, takich jak niewywiązanie się z umowy kredytowej lub zaleganie z płatnościami. Warto sprawdzić konkretną umowę oraz przepisy obowiązujące w danej sytuacji, aby dowiedzieć się, kiedy wierzyciel może wpisać dłużnika do BIG.

Jan
4 miesięcy temu

Wierzyciel może wpisać dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej, gdy dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań finansowych zgodnie z umową lub nie reaguje na wezwania do spłaty długu.

Senior z Gliwic
7 miesięcy temu

Kiedy wierzyciel może wpisać dłużnika do BIG? Proszę o odp

Poznaj czym jest BIG
8 miesięcy temu

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, którą dedykujemy osobom zainteresowanym sprawdzeniem swoich kontrahentów przed zawarciem umowy. Jeżeli jesteś wierzycielem i chciałbyś wpisać dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej, z przyjemnością pomożemy Ci w tym procesie. Zadzwoń do nas lub napisz, a nasi eksperci odpowiedzą na wszelkie pytania i zapewnią profesjonalne wsparcie.