Dłużnicy kontra windykacja

W myśli przepisów wprowadzonych w ostatnich latach, nie można stosować wobec dłużników tzw. stalkingu, który wiążę się z uporczywym nękaniem. W związku z tym wszelkie kłopoty z windykatorami, zostaną rozwiązane, bowiem nie może być mowy o żadnym prześladowaniu dłużników. Tego rodzaju działania są wymierzone głównie w firmy zajmujące się ściąganiem długów nie do końca w myśl prawa.

Każdego rodzaju zastraszanie, wywołujące u dłużników stan poczucia zagrożenia, może zakończyć się nawet wyrokiem skazującym na 3 lata więzienia. Podstawą do zaskarżenia działalności windykacyjnych może być już nawet zbyt częste komunikowanie się z dłużnikiem. Chodzi tutaj nie tylko o telefony czy smsy, ale nawet o listy, czy zbyt częste wizyty windykatora, łączące się z groźbami dotyczącymi zbytniej opieszałości w regulowaniu zadłużenia.

Każda sprawa dłużnika i związane z nią czynności windykacyjne podlegać będą indywidualnej ocenie.
Szczególnie przydatne może okazać się prawo, zwłaszcza w przypadku pracowników firm windykacyjnych, znacznie przekraczających swoje kompetencje. Zwłaszcza rzetelni dłużnicy, mający wprawdzie problemy finansowe, ale starający się wywiązać ze swoich zobowiązań, będą czuli się znacznie bezpieczniej.

Najistotniejszą kwestią jest jednak to, kto z owych przywilejów będzie korzystał, ponieważ jeżeli będzie ono nadmiernie nadużywane przez osoby nieuczciwe, odpowiednie organy do tego przeznaczone, mogą stopniowa zaniechać walki ze stalkingiem. Wówczas to oczywiście niepożądane praktyki firm windykacyjnych mogą powrócić ze zdwojoną siłą.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments