Jak negocjować z wierzycielem?

Wpisanie zadłużonego przedsiębiorstwa do rejestru, można uprzedzić przez zastosowanie odpowiednich negocjacji. Dzięki porozumieniu w ten sposób uzyskanemu, wizja upadłości zostanie oddalona. Jednakże na określone działania należy zdecydować się w odpowiednim czasie. Głównymi kwestiami, jakie trzeba poruszyć przy rozmowie z wierzycielem są: sposób spłaty należności, zminimalizowanie kwoty rat, oraz zmiana czasu ich regulacji na dłuższy. Dodatkowo też można prosić o umorzenie odsetek, lub nawet ich całkowita niwelację, od dnia w którym nastąpiło porozumienie.

Innego rodzaju czynnościami, o które można wnioskować są: odroczenie zobowiązania, zamianę wierzytelności na akcje lub udziały (w przypadku spółki), zamianę lub rezygnację z prawa wiążącego się z zabezpieczeniem danej wierzytelności. W przypadku konwersji zobowiązań, osoba zalegająca z ich regulacją, musi nakreślić bardzo dokładnie jak ma ona wyglądać. Jest on także zobowiązany do przedstawienia przelicznika, według którego wierzytelność zostanie zastąpiona właściwą liczbą akcji lub udziałów. Ponadto dłużnik zobowiązany jest do zaproponowania rozwiązań w zakresie podziałów udziałów a także akcji pomiędzy poszczególnych wierzycieli.

Należy pamiętać, że przy próbie zachęcenia wierzycieli do zgodzenia się na restrukturyzacje należności, trzeba określić wszelkiego szczegóły, jak terminy odroczenia spłat długów, oraz datę, do której ma ono być przeciągnięte. W przypadku zobowiązania podzielonego na raty natomiast, warunkiem koniecznym jest zaprezentowanie terminu realizacji każdej z nich, a także wysokość wpłat.

Istotną kwestią jest również wskazanie odpowiedniego zabezpieczenia dla swoich wierzytelności. Zastawem w tym przypadku mogą być m.in. hipoteka nieruchomości lub też poręczenie osób trzecich. W sytuacji gdy dłużnik ma zobowiązania w stosunku do kilku wierzycieli, Należy zaproponować takie same rozwiązania dla każdego z nich.

Przy uzasadnieniu propozycji restrukturyzacyjnej swojej firmy, niezbędnym jest przedstawienie pozytywnych aspektów takiej decyzji, jak chociażby założenie, że przy ratalnemu systemowi spłat, położenie przedsiębiorstwa ulegnie poprawie na tyle, że ostatecznie wszelkie zaległości zostaną uregulowane. Interesującą propozycją będzie także przekazanie na korzyść wierzyciela części zysków uzyskanych przez firmę, przy określeniu terminu realizacji zobowiązania, wysokości udziału wierzyciela, oraz sposobu realizacji zamierzenia.

Każdy etap negocjacji może wymagać podpisanie dokumentu, w którym zawarte będą wszelkie informacje dotyczące do warunki. Jeżeli dłużnik wciąż będzie miał trudności z wywiązaniem się z ustalonych warunków, jest prawdopodobieństwo, że wierzyciel zadowoli się jedynie częścią spłaty, w przypadku rzetelnego poinformowania go o trudnościach z nimi związanych. Tego rodzaju pertraktacje umożliwią uniknięcie wpisania do rejestru BIK.

Należy pamiętać, że jeżeli w czasie negocjacji dłużnik nie może pozbywać się majątku, ponieważ będzie to odczytane, jako działanie dokonywane z pokrzywdzeniem wierzyciela, co podlega odpowiednim regulacjom prawnym. Aczkolwiek po porozumieniu z wierzycielem, pewną część mienia można np. wydzierżawić, a pieniądze w ten sposób uzyskane przekazać na rzecz osoby oczekującej na regulację zobowiązań wobec niej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
samotny221
8 miesięcy temu

Jakie są najlepsze sposoby na negocjacje z wierzycielem?

Już dziś zobacz jak negocjować z wierzycielem
6 miesięcy temu

Negocjowanie z wierzycielem może być skomplikowane, ale nie martw się – my jesteśmy tutaj, aby pomóc! Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu załatwimy sprawę za Ciebie. Skontaktuj się z nami już dziś i sprawdź, jak możemy poprowadzić negocjacje w Twoim imieniu.

LFCfanatic23
11 miesięcy temu

Jakie są najlepsze sposoby negocjowania z wierzycielem?