W przypadku wykonywania prawnej egzekucji, komornik ma prawo do zajęcia wynagrodzenia, bądź też rachunku bankowego. Wbrew pozorom nie może one jednak zająć wszystkich pieniędzy, jakie dłużnik posiada. Prawo Pracy mówi, że może on wówczas zająć jedynie połowę wynagrodzenia tytułem spłaty długu. Niemniej jednak Prawo Bankowe posiada inne przepisy.
Niezależnie od rodzaju prawa, komornik nie jest upoważniony do podjęcia całego majątku dłużnika. Przez to mógłby pozbawić go wszelkich środków, które niezbędne są do przeżycia. Jasno określone są przepisami prawa przedmioty, które nie podlegają zajęciu. Co ciekawe, w przypadku konta bankowego jest nieco trudniej.
Kodeks Postępowania Cywilnego pokazuje, że przedmiotem postępowania egzekucji z danego rachunku bankowego nie jest sam rachunek bankowy, a roszczenia posiadacza określonego rachunku względem wypłaty środków pieniężnych, które zgromadzone zostały na rachunku. Roszczenie to jest zasadne wyłącznie wówczas, kiedy na rachunku bankowym dostępne są jakiekolwiek środki pieniężne.
Innymi słowy, tylko i wyłącznie dodatnie saldo umożliwia komornikowi działanie w tym zakresie. W przypadku możliwości dokonania zadłużenie przez dłużnika dzięki karcie debetowej czy też kredytowej, nie jest możliwe podjęcie tych działań za niego. Środki z niewykorzystanego salda ujemnego nie mogą podlegać przekazaniu do egzekucyjnego organu.
Zajęcie wierzytelności danego rachunku bankowego obejmują wyłącznie środki, które nie były na rachunku w chwili zajęcia, jednak zostały wpłacone w czasie późniejszym. Wówczas nie jest ważne ani tytuł, ani źródło danych kwot. Wszelkie kwoty wpłacone po zajęciu rachunku podlegają niezwłocznemu przekazaniu bezpośrednio do komornika.
Pamiętać należy, że również prawo bankowe zapewnia dłużnikom zachowanie minimum egzystencjalnego. Środki pieniężne, które widnieją na rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo – rozliczeniowych, ale i terminowych lokatach oszczędnościowych są całkowicie wolne od zajęcia. Niemniej jednak dotyczy to wyłącznie trzymiesięcznego, przeciętnego wynagrodzenia. Mowa tutaj o wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które zostały ogłoszone przez prezesa GUS, za okres, który poprzedza dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Działania te dotyczą osób fizycznych.
Ile komornik może zająć pieniędzy na koncie bankowym zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj długu, wysokość długu oraz obowiązujące przepisy prawne. W Polsce komornik może zająć całą kwotę znajdującą się na koncie bankowym dłużnika, jeśli jest to konieczne do spłacenia długu. Jednak istnieje tzw. kwota wolna od zajęcia, czyli minimalna kwota, która musi pozostać na koncie dłużnika. Obecnie kwota wolna od zajęcia wynosi 1 500 zł. Jeśli dłużnik ma na koncie więcej niż kwotę wolną od zajęcia, komornik może zająć nadwyżkę. Warto zawsze skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym w przypadku zajęcia konta bankowego przez komornika.
Witam. Szukam pilnej pożyczki dla zadłużonych z komornikiem, bo zajął mi prawie całą wypłatę na koncie, nie mam za co żyć. Proszę o pilną pomoc!