Czy może dojść do oddłużenia z komornikiem?

Właściwością dzisiejszych kont bankowych jest to, że obciążane są przez nie jedną, a kilka pożyczek. Zjawisko to zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo wpadnięcia w pułapkę finansową. Mimo, że bardzo łatwo jest w nią popaść, to zdecydowanie ciężej jest się z niej wydostać. Wówczas, częstym gościem domu okazuje się być obcy komornik. W tym miejscu pojawia się pytanie – czy można w takiej sytuacji przeprowadzić skuteczne oddłużenie?

Nie trzeba być specjalistą, aby zauważyć, że ceny żywności oraz usług w dzisiejszych czasach rosną zdecydowanie szybciej aniżeli wynagrodzenie Polaków. Powodem tego jest wyszukanie coraz to większej ilości tanich sposobów na pozyskanie dodatkowego źródła pieniędzy. Nie zawsze są one sprawdzone, a co za tym idzie wiążą się z nie małymi odsetkami i powiększeniem zadłużenia.

Skutkuje to wpisywaniem dłużników na stosowne listy. Już prawie 2,5 miliona Polaków się na nich znajduje. Co więcej, wynik ten może wciąż wzrastać, gdyż co rusz upadają nowe firmy i przedsiębiorstwa, przez co pracę traci cała rzesza ludzi. Zaciągnięcie kredytu wiąże się z nadzieją, że pozyskane pieniądze pozwolą na tak zwane odkucie się i odbicie od dna. Dzięki nim ma dojść do szczęśliwego życia w nowozakupionym mieszkaniu, czy użytkować wspaniały samochód. To jednak wywołuje kolejne zapotrzebowanie na kredyt. Innymi słowy, apetyt rośnie w miarę jedzenia, przez co dłużnicy sięgają po kolejne zobowiązania.

Skutkiem nieustannego pogłębiania zadłużenia jest przekroczenie relatywnie bezpiecznej granicy. Wówczas staje się nieuniknione utracenie części, bądź nawet całości dorobku życia. Wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że komornik może zając nawet 60 procent pensji – jeśli chodzi o zadłużeń z tytułu alimentów, ale również 50 procent względem niespłaconych pozostałych należności.

Brak chęci do współpracy płynącej ze strony zadłużonego, czyli wykonywanie takich działań jak: unikanie kontaktu z wierzycielem, czy też wyraźne odmówienie spłaty zobowiązania, wiąże się z koniecznością oddania sprawy do stosownego sądu. Ten ostatni z kolei kieruje sprawę bezpośrednio do czynności egzekucyjnych, wykonywanych przez komornika.

Prawdą jest, że polskie sądownictwo w tej sprawie wykazuje coraz szybsze działanie. Jako, że są to w większości sprawy bezsporne, do wydania nakazu dochodzi w przypadku ponad 96 procent spraw. Wraz z wydaniem prawomocnego, sądowego nakazu zapłaty oraz nadaniu klauzuli wykonalności może dojść do działań egzekucyjnych. Aby uregulować należności, komornik może zająć: nieruchomości w postaci między innymi: domu, garażu, czy mieszkania, ale również ruchomości, takich jak na przykład: samochód, meble, sprzęt gospodarstwa domowego. DO jego działania oddane jest również wynagrodzenie dłużnika oraz rachunek bankowy.

Jako, że zdecydowanie lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć, warto zadbać o poprawę takich warunków jeszcze przed zajęciami komorniczymi. Niemniej jednak i ta sytuacja nie jest bez wyjścia i oddłużenie jest w tym momencie możliwe do przeprowadzenia. Opiera się ono głównie na przywróceniu regulacji zobowiązania do początkowego wierzyciela. To z nim możliwe jest przeprowadzenie negocjacji i stosownych rozmów, celem ustalenia możliwych do spłaty rat oraz pozostałych warunków. Dzięki temu, majątek jest zabezpieczony przed utratą, a jednocześnie dłużnik ma zmniejszony stres związany z całą sytuacją, do której często nieświadomie doprowadził i naraził własną rodzinę na przykre konsekwencje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Skuteczne oddłużenie z komornikiem
9 miesięcy temu

Tak, może dojść do oddłużenia z komornikiem w pewnych okolicznościach. Oddłużenie, zwane również ugodem komorniczą, jest procesem, w którym dłużnik i komornik dochodzą do porozumienia w sprawie spłaty zaległych długów. Może to obejmować obniżenie kwoty długu, rozłożenie spłaty na raty lub nawet umorzenie części zobowiązania.

Aby móc skorzystać z oddłużenia, dłużnik musi podjąć kroki w celu nawiązania kontaktu z komornikiem i złożenia wniosku o takie rozwiązanie. Najważniejsze jest przedstawienie wiarygodnego planu spłaty, który uwzględnia aktualną sytuację finansową dłużnika. Komornik ocenia tę propozycję i decyduje, czy zaakceptować ugody komorniczej.

Jest istotne, aby pamiętać, że oddłużenie z komornikiem nie jest gwarantowane i zależy od indywidualnych okoliczności. Ponadto, wszelkie zobowiązania muszą być spłacone zgodnie z ustalonym planem. W przypadku nieterminowej spłaty, komornik może wznowić działania egzekucyjne.

Warto zaznaczyć, że oddłużenie z komornikiem jest jedną z możliwości rozwiązania problemów z długami, ale nie jest to jedyna opcja. Zawsze warto skonsultować swoją sytuację z ekspertem ds. finansów lub prawnikiem, aby uzyskać profesjonalną radę i wsparcie.