Czy konieczne jest przejęcie długów pełnoletniego dziecka?

Wiele osób, w tym przede wszystkim rodzice zadłużonych dzieci, żyją w przekonaniu, że w przypadku nie spłacania przez nie zobowiązań są oni zmuszeni do tego, by pokryć wszelkie zaległości w płatnościach. W rzeczywistości jednak jest nieco inaczej. Ściślej mówiąc w myśl przepisów prawa rodzic nie jest zobligowany do spłaty zaciągniętych przez własne dziecko długów. Oczywiście nie wyklucza to możliwości, którą jest dobrowolne spłacenie zobowiązań za pełnoletnią pociechę.

Bardzo dużo mówi się o tym, że zwiększa się problem z regularnym spłacaniem zobowiązań. Oczywiście dotyczy to dorosłych, bo dzieci, czyli niepełnoletnie osoby nie mogą dokonywać takich działań. Aby chociażby zaciągnąć pożyczkę w instytucji pozabankowej, gdzie tak naprawdę nie wymaga się jakichkolwiek formalności, w rzeczywistości trzeba mieć ukończone 18 lat, a kiedy nawet 20 lat.

Ku zaskoczeniu problem ten nie dotyczy wyłącznie osób w kwiecie wieku, ale młodych dorosłych, czyli osoby, które dopiero ukończyły osiemnasty rok życia. Co jednak zrobić w sytuacji posiadania dziecka, które nie radzi sobie ze spłatą zobowiązania własnego? Otóż to pytanie to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców. Wśród tych ostatnich pojawia się bardzo złe przekonanie oraz strach, że w każdym momencie może się w progu ich domu zjawić komornik, który wyniesie i zlicytuje wszystko co jest obecne w ich mieszkaniu.

Powyższy przykład jest jedynie przykładem, ponieważ faktyczne działanie tych rodziców nie powinno sprowadzać się do obawy przed utratą własnego majątku. Nie odpowiadają oni za czyny i wybory pełnoletniego dziecka. Innymi słowy, komornik nie może rozpocząć postępowania egzekucyjnego z majątku, który należy do rodziców zadłużonego nastolatka. Polskie prawo jasno stwierdza, że osoba, która podjęła się zaciągnięcia zobowiązania, musi również samodzielnie dokonać jego uregulowania.

Sytuacja jest kompletnie odmienna jeśli rodzice decydują się na poręczenie dziecku zobowiązania. Wówczas zgadzają się dobrowolnie – również poprzez podpisanie stosownych dokumentów – na przejęcie spłaty długu własnego dziecka w sytuacji, w której nie będzie ono mogło samodzielnie się tego podjąć. Wówczas, podczas gdy również rodzice odmówią spłaty zobowiązania, jak najbardziej, komornik może na pewnym etapie przystąpić do egzekucji z majątku rodziców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Udzielamy porad prawnych. Zobacz co w przypadku przejęcia długów swojego dziecka
10 miesięcy temu

Zapewniamy kompleksową pomoc w przejęciu długów pełnoletniego dziecka. Skutecznie negocjujemy z wierzycielami i znajdujemy rozwiązania dostosowane do indywidualnej sytuacji. Odciążyć Cię od zmartwień związanych z długami dziecka, tak abyś mógł skupić się na innych ważnych sprawach. Skontaktuj się z nami już dziś, aby rozpocząć proces.