Upadłość konsumencka sposobem na proste oddłużenie w 3 krokach

Przy oddłużaniu poprzez ogłoszenie upadłości, należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to jedyny sposób na wyjście z trudnej sytuacji. W tym przypadku dłużnik musi między innymi udokumentować brak winy względem problemów finansowych, a także posiadać odpowiedni majątek, który pozwala na sfinansowanie zarówno postępowania sądowego, jak i pracy syndyka.

  • Złożenie wniosku, celem ogłoszenia upadłości.

Na samym początku, konsument musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w stosownym wydziale gospodarczym sądu rejonowego, który właściwy jest względem miejsca zamieszkania. Musi w nim być określone wiele kwestii, takich jak na przykład: wysokość zaległych należności. Koniecznością jest również wymienienie wszystkich wierzycieli oraz podanie wraz z uzasadnieniem przyczyn niewypłacalności. Pamiętać wówczas należy o wskazaniu niezależnych, a jednocześnie wyjątkowych okoliczności.

W ramach załącznika, należy również przedłożyć dowody zaległych zobowiązań oraz dowodów na zdarzenia, które doprowadziły do niewypłacalności. Mowa tutaj między innymi o zaświadczeniach lekarskich. Co więcej, wniosek powinien zawierać również aktualny wykaz majątku dłużnika, sporządzony w oparciu o ceny rynkowe. Nie może zabraknąć również wykazu majątku wspólnego wraz z małżonkiem, gdzie podlega na przykład: sprzęt AGD i RTV, nieruchomości, biżuteria, samochody, dzieła sztuki oraz metale szlachetne.

Ponadto, pamiętać także należy o dołączeniu wykazu wszystkich tytułów egzekucyjnych oraz zajęć wobec dłużnika, a także wykazu pojawiających się dłużników względem osoby, która składa wniosek. Nie mniej ważne jest również załączenie rejestru spłat wierzytelności, które zostały dokonane na przestrzeni minionych sześciu miesięcy.

  • Faktyczne ogłoszenie upadłości.

Po złożeniu wniosku, sąd przystępuje do zapoznania się z nim oraz zbadania, czy nie zachodzą stosowne przesłanki ku temu by go oddalić. W terminie nie przekraczającym dwóch miesięcy od złożenia wniosku, sąd musi zdecydować o odrzuceniu, bądź ogłoszeniu upadłości. Co ciekawe, postępowanie upadłościowe to tak naprawdę postępowanie likwidacyjne. Podlega między innymi na likwidacji majątku, ale również sporządzeniu planu podziału, jak i zaspokojeniu zobowiązań wszystkich wierzycieli.

Wraz z ogłoszeniem upadku, syndyk dokonuje spisu inwentarza majątku, a także przedstawia plan likwidacyjny. Musi on zostać potwierdzony przez komisarza, czyli sędziego. Warto wiedzieć, że umowa nie wyklucza z masy upadłości domu, czy mieszkania, w którym zamieszkuje upadły. Gwarantuje mu jednak kwotę na pokrycie czynszu za okres 12 miesięcy. To właśnie syndyk również określa kwoty, jakie przyznane mają być wierzycielom. W pierwszej kolejności, za sumę pozyskaną ze sprzedaży majątku dłużnika, opłacane są koszta postępowania upadłościowego. Dopiero później wynagrodzenie syndyka, a na końcu zaspokojenie wierzycieli.

  •  Odpowiedni plan spłaty.

W planie spłaty wierzytelności uwzględnione są między innymi niespłacone elementy wierzytelności. Jej okres wykonalności nie jest większy niż pięć lat. W tym czasie musi dojść do przekazania przez upadłego części wynagrodzenia za pracę, bądź też innych dochodów na rzecz spłaty danej wierzytelności. Co ciekawe raty wówczas mogą być zarówno miesięczne, kwartalne, jak i roczne. Do umorzenia pozostałego długu może dojść dopiero po upływie pięciu lat, gdy plan spłaty zostaje wykonany. Pamiętać jednak należy, że o stopniu umorzenia decyduje wyłącznie sąd.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kuba38
9 miesięcy temu

Czy moge prosić o udzielenie informacji

1) Jakie są podstawowe kroki w procesie upadłości konsumenckiej?
2) Co konkretnie oznacza oddłużenie poprzez upadłość konsumencką?
3) Czy możesz podać przykładowe kroki do przeprowadzenia upadłości konsumenckiej w celu prostego oddłużenia?

Proszę o kontakt

Wszystko co musisz wiedzieć o upadłości konsumenckiej
7 miesięcy temu

Upadłość konsumencka – prosty sposób na oddłużenie w 3 krokach!

Krok 1: Konsultacja
Nasz doświadczony zespół specjalistów ds. upadłości konsumenckiej zapewni Ci bezpłatną i poufną konsultację. Na spotkaniu odpowiemy na Twoje pytania, omówimy Twoją sytuację finansową i przedstawimy Ci możliwości związane z upadłością konsumencką.

Krok 2: Opracowanie planu
Po dokładnym zrozumieniu Twoich potrzeb, opracujemy spersonalizowany plan upadłości konsumenckiej. Nasz zespół pomoże Ci zbierać niezbędne dokumenty, zrozumieć procesy prawne i procedury oraz zdobędziemy dla Ciebie najkorzystniejsze warunki oddłużenia.

Krok 3: Realizacja i monitorowanie
Po zaakceptowaniu planu, nasi eksperci zajmą się całą procedurą upadłości konsumenckiej. Będziemy składać wnioski, reprezentować Cię przed sądem, negocjować z wierzycielami i dbać o realizację ustaleń. Dodatkowo, na bieżąco będziemy monitorować Twoją sytuację finansową i udzielać wsparcia przez cały proces oddłużenia.

Skontaktuj się z nami już dziś i odzyskaj spokój finansowy! Oddłużenie jeszcze nigdy nie było tak proste i efektywne!

Kawaler
1 rok temu

1. Jakie są główne kroki prowadzące do upadłości konsumenckiej?
2. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc skorzystać z upadłości konsumenckiej?
3. Jakie korzyści i ograniczenia wiążą się z zastosowaniem upadłości konsumenckiej w celu oddłużenia?