Odrzucenie świadczeń dłużnika przez wierzyciela – co zrobić?

W niektórych przypadkach dochodzi do niejednoznacznej sytuacji. Dłużnik nalega na dalsze spełnienie własnego świadczenia, kiedy to wierzyciel stanowczo odrzuca te starania. Z pozoru wydaje się, że zobowiązanie można uznać za spełnione. Niestety w świetle prawa jest to niemożliwe, więc warto o tym pamiętać.

Niechęć wierzyciela względem regulacji świadczenia nie jest tożsame z jego zakończeniem. W tym miejscu pojawia się problem, ponieważ co może zrobić dłużnik w sytuacji, kiedy wierzyciel odmawia przyjęcia świadczenia? Eksperci twierdzą, że w takich sytuacjach przedmiot świadczenia powinno się oddać do depozytu sądowego. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które tak naprawdę zabezpiecza dłużnika przed wieloma nieprzyjemnymi problemami i konsekwencjami postanowień wierzyciela.

W jaki sposób składa się przedmiot do depozytu?

Złożenie przedmiotu do wskazanego depozytu sądowego może się odbyć na wniosek dłużnika, który kierowany jest bezpośrednio do sądu adekwatnego do miejsca wykonywania danego zobowiązania. W przypadku braku możliwości ustalenia miejsca wykonywania zobowiązania, należy wniosek skierować do sądu, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania wierzyciela. Sam wniosek wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty, która wynosi 100 złotych.

Wniosek o złożenie przedmiotu do sądowego depozytu

Dłużnik powinien we wniosku zawrzeć wiele kluczowych informacji. Jedną z nich jest określenie zobowiązania, które dotyczy złożenia danego przedmiotu w depozyt sądu. Ponadto, istotne jest przytoczenie wszelkich okoliczności, które skłaniają dłużnika do wykonania depozytu. W dalszej kolejności konieczne jest określenie samego przedmiotu depozytu. Na sam koniec dłużnik musi wskazać osobę, w ręce której przedmiot ma zostać wydany. Warto także pamiętać o określeniu w tym miejscu warunków, jakie mają towarzyszyć wydaniu danego dobra.

Każdy wniosek musi również zawierać szereg oficjalnych informacji, jakie zawierają pisma procesowe. Przede wszystkim chodzi tutaj o oznaczenie sądu, wnioskodawcy oraz rodzaju pisma. Nie mniej ważny jest własnoręczny podpis wnioskodawcy oraz wymienienie i dołączenie wszelkich załączników.

Samo złożenie przedmiotu do określonego depozytu sądowego może nastąpić tylko i wyłącznie po wcześniejszym zezwoleniu przez sąd. Zaraz po przyjęciu depozytu, ten ostatni wydaje dłużnikowi pokwitowane, które potwierdza spełnienie świadczenia.

Bardzo ważne jest to, że po złożeniu przedmiotu świadczenia w depozyt, dłużnik powinien od razu powiadomić pisemnie wierzyciela, że zaszło takie działanie. Co więcej, wierzyciel zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez dłużnika – związanych ze złożeniem przedmiotu świadczenia w depozyt sądowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mazee171
20 dni temu

Co powinien zrobić dłużnik, gdy wierzyciel odrzuca jego świadczenia?

mariuszitto
1 miesiąc temu

Co powinien zrobić dłużnik w przypadku odrzucenia świadczeń przez wierzyciela?