Oddłużanie firm

Rząd przyjął kilka projektów ustaw, których naczelnym zadaniem ma być oddłużanie przedsiębiorstw, a także uniemożliwienie im podjęcia decyzji o bankructwie. Ma to bezapelacyjnie wpłynąć na zyski budżetu państwa. Koszty będą obejmowały w tym przypadku kredyt podatkowy, w także restrukturyzację portfela banków. Jeżeli zgodnie z prognozami analityków, oddłużenie firm, wpłynie na stratę dochodów przez budżet państwowy, co z kolei przyczyni się do wzrostu długu publicznego. Poprzez zahamowanie fali bankructw, rząd chce wyegzekwować składki społeczne, a także podatki i inne należności, których do tej pory firmy nie regulowały.

W przypadku takich branż jak np. górnictwo węglowe, otrzymanie jakichkolwiek należności jest bardzo trudne, w związku z czym aby zmobilizować je do działania, rząd mam w planie wprowadzenie opłat restrukturyzacyjnych, w ramach programów sektorowych. Wspomniana opłata będzie zaliczana od kwoty głównego zadłużenia. Cały proces restrukturyzacyjny ma przebiegać przez okres jednego roku, a wniesienie opłaty restrukturyzacyjnej, będzie skutkowało umorzeniem zaległych należności.

Dla nowo powstających firm przygotowano propozycję w formie kredytu podatkowego. Dzięki niemu przez jeden rok można nie płacić podatków, a czas na ich uregulowanie będzie wydłużony na kolejne 5 lat. Kolejne rozwiązanie dotyczy podatku CIT. W założeniu tym będzie możliwość wliczenia przez banki na poczet rezerw nie uregulowane w ciągu minimum 3 miesięcy zobowiązania przedsiębiorstw. Będą one mogły zostać uznane jako koszty uzyskania przychodów.

Trzeci projekt przewiduje zmianę ustawy o podatku CIT i ma umożliwić zaliczenia przez banki do rezerw zobowiązania przedsiębiorstw nie regulowane od 90 dni.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
agus3044
2 miesięcy temu

Proszę o więcej informacji na temat procesu oddłużania firm