Czy można wyczyścić zapis w BIK?

Historia kredytowa odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko przy zaciąganiu kredytów, ale i wielu innych czynnościach związanych z finansami. Stąd bardzo często zdarza się, że konsumenci zainteresowani są poprawą własnego zapisu w BIK. Na ich potrzeby wyłoniły się liczne firmy, które oferują czyszczenie zapisów w BIK. Dotyczy to po prostu usuwania tych wpisów w bazie, które są niekorzystne. Co ciekawe, nie wszyscy o tym wiedzą, ale to co wykonują firmy czyszczące BIK każdy konsument może wykonać samodzielnie i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Trafić do rejestru dłużników tak naprawdę może każdy. Jednak już się z niego wydostać to nie lada wyzwanie. Oczywiście jest to możliwe, ale wymaga wiele starań. Negatywna historia kredytowa bardzo często uniemożliwia zaciągnięcie kredytów, czy innych zobowiązań finansowych, które są potrzebne najlepiej od zaraz. Dotyczy to nie miesięcy, a już lat. Stąd wiele osób jest w stanie zapłacić wysokie pieniądze tylko po to, by posiadać chociażby neutralną historię kredytową. Warto przemyśleć jednak korzystanie z usług firm, które czyszczą zapisy w Biurze Informacji Kredytowej. Nie zawsze one dysponują faktycznymi działaniami, a jedynie piszą proste pisma do BIK i wierzyciela. To może tak naprawdę uczynić każdy, gdyż wzory widnieją w Internecie.

Do czasu kiedy kredytobiorca reguluje swoje zobowiązania w terminie ma pozytywną historię kredytową i jest jednocześnie wierzytelny w oczach banków, czy SKOKów. W przypadku wyrażenia przez niego zgody, dane na temat jego pozytywnych działań będzie widoczna przez kolejne pięć lat. Niemniej jednak, wówczas, kiedy trafia do Biura Informacji Kredytowej negatywna opinia o konsumencie, zasady przybierają innych obrotów. Zarówno pisma, prośby, czy nawet płatności nie wprowadzają do zapisów niczego. Przez kolejne pięć lat BIK zawsze utrzymuje dane dotyczące niesolidnego klienta. Nie można ich usunąć, jednak po upływie tego czasu automatycznie wygasają, dając tym samym szanse konsumentowi na zreflektowanie się.

Można jednak wyłonić pewien wyjątek. Mowa tutaj o sytuacji, w której dane są nieaktualne, bądź co gorsza nieprawdziwe. Pracownik banku jest człowiekiem, więc mogą mu się przytrafić różnego rodzaju pomyłki. Wówczas możliwa jest korekta we wpisie BIK. Pamiętać jednak należy, że dokonać jej może tylko i wyłącznie kredytodawca. Biuro Informacji Krdytowej nie zmienia wpisów, a jedynie je gromadzi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments