Czy jest możliwa windykacja poniżej 500 zł?

Skuteczna i szybka windykacja niewielkich kwot należności. Przepisy prawa a egzekwowanie długów pieniężnych. Odzyskiwanie zaległych środków pieniężnych od kontrahentów i klientów. Jak radzić sobie z długami niższymi niż 500 złotych? Tania windykacja nieuczciwych konsumentów.

Nieuczciwy kontrahent pojawia się w większości różnego rodzaju firm. Mogłoby się wydawać, że sprawa jest najgorsza wówczas, kiedy kwoty należności opiewają na bardzo wysokie kwoty. W rzeczywistości jednak o wiele ciężej jest egzekwować należności poniżej 500 złotych.

Posiadanie kilku, a nawet kilkunastu klientów, którzy nie regulują należności w kwocie nie przekraczającej 500 złotych jest bardzo uciążliwe. Stratna jest na tym firma, ponieważ automatycznie pogarsza się jej płynność finansowa. Samodzielna windykacja w takim przypadku nie tylko pochłania zbyt wiele czasu, ale i jest zdecydowanie mniej efektowna.

Bardzo często zaprzestanie spłaty zobowiązania jest przemyślane i celowe. Kontrahenci uważają, że skoro dług jest niewielki, to wierzyciel nie zgłosi sprawy do sądu tylko zapomni o należnościach. Takie rozwiązanie jest jednym z najgorszych możliwych. Wierzyciel musi pamiętać, że kwoty nawet poniżej 500 złotych warte są egzekwowania.

W przypadku kiedy rozmowy oraz negocjacje z dłużnikiem nie skutkują. Sprawę można oddać do firmy windykacyjnej. Co prawda znalezienie odpowiedniej jest ciężki, gdyż uważają, że odzyskiwana kwota jest zbyt niska, niemniej jednak są i takie, które się w tym specjalizują. Co więcej, pojedynczy windykatorzy chętnie podejmują takie działania.

Jako, że rozmowy nie skutkują niczym konkretnym, należy przejść do pisemnych wezwań do zapłaty. Zapewne i one nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, jednak są niezbędne do podjęcia kolejnego kroku, którym jest oddanie sprawy do sądu. Wówczas wierzyciel ma dowód na to, że kontrahent był informowany o tym, że posiada zadłużenie do uregulowania.

Zaraz po wydaniu decyzji przez sąd, wierzyciel może przekazać sprawę stosownemu komornikowi. Ten z kolei zajmuje się zajęciem gotówki z konta bankowego dłużnika, bądź szuka innego, możliwego i najszybszego rozwiązania na pozyskanie od niego należnej kwoty, zwiększonej o odsetki oraz koszta procesu sądowego oraz wysyłanych do niego monitów.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments